< Powrót do kursów

W kategorii Technika aktorska

30 scen — aktorstwo filmowe

30_crop

Świadome tworzenie kreacji aktorskiej przed kamerą (w filmie czy serialu) wymaga specyficznych umiejętności. Są to z jednej strony kwestie typowo techniczne i wymagające koordynacji, a z drugiej jest to świadomość własnych środków wyrazu i styl gry odpowiedni dla oka kamery. Są aktorzy, którzy w sposób naturalny potrafią wpisać się w estetykę kina, posiadają odpowiednią motorykę, obecność, styl mówienia, błysk w oku, swobodę i wiedzę, jak swój wygląd wykorzystać przed kamerą.

Kurs „30 scen” został opracowany tak, żeby poprzez praktyczne zadania i ćwiczenia przed kamerą oraz realizowanie dużej ilości scen filmowych i serialowych zbudować właściwą dla siebie swobodę i umiejętności. Nagrywany materiał jest oglądany i analizowany. Zrealizowane sceny uczestnicy dostają do własnego użytku.

Duża ilość scen przed kamerą, po każdej konstruktywne podsumowanie, dużo uwag i praca domowa, w oparciu o nagrane materiały. W czasie tych zajęć aktor nie ma czasu na przyglądanie się sobie i swojej postaci. W ciągu 4 godzin chcemy zrobić 30 scen, dostać informację zwrotną i załapać się na to, co grają koledzy, bo ich praca przed kamerą i wybory aktorskie będą bardzo inspirujące. Sceny są różnorodne (10 najczęściej spotykanych obecnie typów scen), wszystkie dobrze napisane, w ten sposób każda postać jest atrakcyjnym wyzwaniem. Tempo jest szybkie, co wyrabia ciągłą gotowość i skupienie w pracy. Pomiędzy zajęciami jest tydzień wolny, żeby opracować te elementy sceny i postaci, które wymagają czasu.

Zakres merytoryczny

 1. specyfika techniki aktorskiej w pracy przed kamerą
 2. kwestie techniczne grania przed kamerą
 3. rejestracja scen, przegląd nagranego materiału, omówienie i analiza
 4. sposoby różnicowania dubli
 5. powtarzalność
 6. analiza i budowanie przez aktora sceny filmowej
 7. techniki pracy w stresie
 8. gospodarowanie energią i skupieniem na planie filmowym
 9. praca z emocjami w warsztacie filmowym

Rozwijane umiejętności

 1. świadomość środków wyrazu w kamerze
 2. szybkie znajdowanie się w nowych okolicznościach, 
zmiana własnej koncepcji, przyswajanie uwag
 3. możliwości aktorskie w pracy z kamerą
 4. współpraca z partnerem
 5. szybkie rozbicie tekstu i analiza dramaturgii
 6. intensywna rozgrzewka aktorska
 7. praca twórcza w stresujących warunkach
 8. utrzymanie koncentracji
 9. dobra zabawa

Każdy uczestnik kończy zajęcia z pakietem scen i ćwiczeń zrealizowanych ze swoim udziałem w trakcie kursu. Sceny takie mogą posłużyć później do celów autopromocyjnych.

 1. 5 dni (20 godzin)
 2. Grupa 4–6 osób
 3. Wczesne zapisy: 460 zł
 4. Regularna cena: 510 zł
Terminy kursu

 • Środa 18.00–22.00
 • Otwarcie kursu:  4 listopada 2015